pianostudio.sk

AKO SA STARAŤ O KLAVÍR?

Priblížime Vám ako sa správne postarať o piano, aby plnilo svoju službu čo najdlhšie a najlepšie.

Základné pravidlá pre správnu údržbu klavíra:

 • Klavír musíte v miestnosti správne umiestniť
 • V miestnosti musí byť udržiavaná konštantná teplota a vlhkosť vzduchu
 • Ak chcete zabezpečiť čo najlepší zvuk klavíra, je dôležité miestnosť vhodne zariadiť
 • Na piano neukladajte žiadne zbytočné predmety a dekorácie – napríklad kvety
 • O klavír sa starajte pravidelným ladením, premazávaním, servisom
 • Klavír je potrebné čistiť len prípravkami na to určenými

Ako správne umiestniť klavír do miestnosti?

 • Na pevnú a rovnú podlahu, ktorá unesie plnú váhu nástroja
 • Najlepšie na vnútornú stenu domu/bytu, aby klavír neprijímal zbytočne vlhkosť od neizolovanej steny
 • Čo najďalej od okna, priameho slnečného žiarenia, kúrenia, krbu či komína
 • Samozrejme aj čo najďalej od vstupných dverí alebo kúpeľne
 • Klavír sa nesmie umiestňovať ani do miest s výskytom hmyzu, plesní a húb

Pri nedodržaní týchto pravidiel môže dôjsť k poškodeniu klavíra, k vysušeniu dreva, k poškodeniu jednotlivých komponentov piana v dôsledku príliš suchého alebo naopak príliš vlhkého vzduchu, ku korózii kovových častí (stún, osiek), ku strate pôvodnej farby piana, k poškodeniu laku a v neposlednom rade tieto zmeny môžu ovplyvniť aj zvuk klavíra. Nevhodné umiestnenie klavíra do miestnosti s veľkými teplotnými výkyvmi skracuje jeho životnosť a ovplyvňuje jeho akustický výraz. Klavír je akustický hudobný nástroj ktorý nevie udržať konštantné ladenie v nestálom prostredí.

Ako udržať v miestnosti správnu teplotu vzduchu a vlhkosť?

Vzhľadom k tomu, že sú klavíre vyrobené z veľkej časti z prírodných a nasiakavých materiálov, je nutné udržiavať v miestnosti správnu a konštantnú vlhkosť vzduchu. Opakované kolísanie teploty vzduchu a vlhkosti môže spôsobí poškodenie piana či krídla. Rovnako, ako nie je pre piano vhodná nadmerná vlhkosť, aj prílišné sucho môže nástroj tiež výrazne poškodiť. Suchý vzduch spôsobuje zoschnutie drevených, alebo kožených súčastí piana. Ideálne je si v izbe s klavírom nainštalovať vlhkomer a sledovať na ňom stav vlhkosti v miestnosti. Ideálna vlhkosť pre klavír je medzi 35% – 50%. Vlhkosť sa dá následne korigovať vysúšačom, vetraním, izbovými rastlinami, alebo zvlhčovačom.

Ako zaistiť ideálnu akustiku?

Okrem požadovanej klímy, teda teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, je pre plný zvuk klavíra nutné zaistiť, aby bola miestnosť dostatočne veľká, aby obsahovala nepravidelné plochy a také materiály, ktoré pohlcujú zvuk. Časť zvuku sa totiž dostáva od klavíra k poslucháčovi priamo, časť sa odráža o sten a predmetov v miestnosti a až potom smeruje k poslucháčovi. Odborník na akustiku by vám mal poradiť, ako miestnosť zariadiť a ako v miestnosti najlepšie piano umiestniť. Vo všeobecnosti platí. že v izbe s klavírom nie sú vhodné holé steny od ktorých sa zvuk opakovane odráža – ozvena.

Prečo sa nemôžu odkladať na piano žiadne predmety a dekorácie?

 • Pri posúvaní predmetu dochádza k oderu laku a farby na klavíri, prípadne k nepekným ryhám veľmi viditeľných vo vysokom lesku
 • Predmety na piane nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu zvuku – napríklad nechcené rezonancie.
 • Pri predmetoch s kvapalinou hrozí poliatie piana, poškodenie laku, dreva (napučanie) a v horšom prípade aj vnútornej mechaniky klavíra

Zapamätajte si, že pohár s vodou, kvetináč a iné predmety, ktoré nesúvisia s hrou , na klavír nepatria. Klavír je hudobný nástroj, nie odkladací stolík!

Ako často je potrebné robiť údržbu klavíra?

Tak ako pravidelne hráte na klavír, mali by ste ho nechať pravidelne kontrolovať odborníkom. Klavír je potrebné  raz ročne naladiť, jedenkrát za dva alebo tri roky vyčistiť, skontrolovať a nastaviť mechaniku. Asi po ôsmich alebo desiatich rokoch sa odporúča prebrúsiť plsť kladiviek. Vždy záleží na tom, ako intenzívne piano používate a v akých podmienkach je piano umiestnené.

Pri výbere mechanika, ktorý sa bude starať o údržbu Vášho klavíra, si vždy overte, že má dostatok skúseností, pretože neodborný zásah môže napáchať viac škody ako osohu. S výberom mechanika Vám veľmi radi pomôžeme aj my. Pretože len udržiavaný klavír bude hrať k Vašej spokojnosti.

Ako správne ošetrovať piano?

 • Klaviatúru utrite po hre ľahko navlhčenou mäkkou bavlnenou látkou
 • Na čistenie klaviatúry nikdy nepoužívajte prípravky obsahujúce rozpúšťadlá
 • Na utieranie klavíra nepoužívajte mastné prípravky, ani vlhčené čistiace utierky
 • Ako ochranu pred prachom používajte textilné alebo koženkové kryty na klavír. V prípade, že by ste o taký kryt mali záujem, kontaktujte nás.

Na bežné ošetrenie vonkajšej časti klavíra používajte len prípravky na to určené. Čistenie vnútorného mechanizmu klavíra prenechajte radšej odborníkom. Pravidelným čistením a pravidelnou údržbou klavíra zabránite výskytu molí a červotočov a predĺžite tak jeho životnosť.

Post a Comment