pianostudio.sk

ZNAČKA STEINWAY & SONS

História klavírov Steinway začína v roku 1836 v meste Seesen v Nemecku, kde stolár Henry Engelhard Steinway vyrobil vo svojej kuchyni doma prvý klavír. Výrobok sa mu celkom podaril a inšpiroval ho k výrobe ďalších klavírov. Behom ďalších 14 rokov vyrobil 482 krídel. V roku 1850 sa Henry spolu s rodinou rozhodol presťahovať do New Yorku a v roku 1853 založil firmu „Steinway&Sons“.

Do tejto doby, mali koncertné krídla hranatý tvar, avšak Steinway&Sons pozmenili tvar na vzhľadovo estetickejší, a tento spôsob výroby si Henry patentoval. Výroba začína z bočných stien, teda z jednej steny, ktorá je zlepená zo 17 tenkých plátov z javora. Prvý takýto klavír bol vyrobený v roku 1894.

Na výrobu klavíra sa používa drevo, ktoré sa suší 2 roky. Jeden klavír sa vyrába zhruba rok a je zostavený z viac ako 1 200 dielov. Za celú dobu existencie Steinway&Sons, od roku 1853, bolo vyrobených niečo cez 550 000 klavírov.

Dnes má Steinway firmu nielen v New Yorku, ale aj v Hamburgu. Značka Steinway je považovaná za Rolls-Royce medzi hudbonými nástrojmi.

Pred niekoľkými desaťročiami pomáhal aj Slovenskej filhamónii vyberať Steinway bývalý dlhoročný sólista, slovenský klavirista Peter Toperczer. Bola to v „socialistických pomeroch“ veľká udalosť, dotovaná zo štátnej pokladnice. Veď podnes je Steinway drahý nástroj a jeho cena sa pohybuje okolo 68 000 až 138 000 Eur. Jeho hodnotu tvorí ešte stále 80 % ručnej, remeselne vysoko špecializovanej práce, pričom firma neustále prináša patentované inovácie. Výber koncertného krídla je obyčajne zverený vynikajúcim sólistom, ale aj ladičom, ktorý skúšajú, či niektoré struny nevibrujú viac, než by bolo dobré pre čisté ladenie nástroja. Steinway má veľkú obľubu u koncertných umelcov pre svoju zvukovú univerzálnosť. Bez ohľadu na štýlovú epochu, ktorá sa na ňom predvádza, poskytuje najširšiu škálu zvukových možností.

Rodina klavírov značky STEINWAY & SONS patrí vďaka svojim jedinečným kvalitám, bohatej histórií a neustálym inováciám na špičku medzi svetovými výrobcami klavírov.
Aj použitý klavír od Steinway&Sons je zárukou kvality, ktorá nestráca na vlastnoctiach ani desiatkami rokov používania. Naopak sú ich používané klavíre veľmi vyhľadávané medzi muzikantami a tešia sa veľkej obľube. Aj vďaka tomuto záujmu o klavíre Steinway&Sons je ich na trhu veľmi malé množstvo a na Slovensku sa objavujú len veľmi sporadicky.

Post a Comment